Színművészet: Útmutató egy harmónikus otthonhoz
A színeknek megvan az a képessége, hogy bármilyen belső tér hangulatát alakítsa. Akár egy hangulatos elvonulásra, egy energikus munkaterületre vagy egy élénk, vidám társasági helyiségre vágysz, de akár depresszív hangulatot is elő tudunk teremteni. Természetesen nem ez a cél, hanem egy számunkra otthonos tér kialakítása, ezért nagyon fontos a megfelelő színek kiválasztása. Az előző bejegyzésemben írtam a színek pszhiológiai hatásáról. Ha lemaradtál róla akkor itt beleolvashatsz. Most pedig beszéljünk a színtanról kicsit, hogy jobban megértsük miként is érdemes a színeket kiválasztani az otthonunkba.
Az első és legfontosabb, hogy ismerjük a színkört. Vannak elsődleges, másodlagos és harmadlagos színek. Az elsődleges színeink a kék, sárga és piros. Ezeknek a keveréséből keletkeznek a másodlagos színeink, a zöld, narancssárga és a lila. A harmadlagos színeink pedig egy elsődleges és egy másodlagos szín összekeveréséből jön létre. A lakberendezésben ezt vesszük alapul.
1. Akromatikus színséma
Az akromatikus séma a fekete, fehér és szürke árnyalataira összpontosít. Ez az időtlen paletta letisztult, minimalista esztétikát hoz létre, amely kifinomultságot és letisztultságot áraszt. Akromatikus séma választásánál oda kell figyelni a textúrák, minták és anyagok használatára, hogy ne legyen unalmas a tér.
2. Monokróm színséma
A monokróm sémák egyetlen szín különböző árnyalatait, tónusait használja. Az ilyen séma használata összefüggő és harmonikus és pihentető teret hoz létre. Itt szabadjára lehet engedni a kreativitást és a sokoldalúságot. A séma hatékonysághoz kísérletezz változó telítettségekkel és textúrákkal, hogy elkerüld a monotonitást.

3. Analóg színséma
Az analóg sémák a színkörön 3 egymás mellett elhelyezkedő színek használatát jelenti. Ez a harmónia és a kohézió érzetét kelti, miközben lehetővé teszi az árnyalatok finom variációit. Ha ezt a sémát alkalmazod akkor törekedj egy domináns szín kiválasztására amelyet a két másodlagos színed kísér kiegészítésként.

4. Komplementer színséma
A komplementer színséma olyan színek párosítását jelenti, amelyek a színkörön közvetlenül egymással szemben helyezkednek el. Ez dinamikus kontrasztot hoz létre, amely energizálhatja és élénkítheti a teret. Itt is törekedjünk az egyensúlyra, az egyes árnyalatok intenzitásának és arányának variálásával, hogy elkerüljük a szemünk túlterhelését. Ezzel a variációval könnyen tudunk fókuszpontot létrehozni így nem lesz unalmas a terünk. Törekedjünk egy domináns szín használatára, játszva a tónusokkal és az árnyalatokkal. A második színünk legyen a kiegészítő szín és használjunk neutrális színeket a tompításhoz.

A felsoroltak a leggyakrabban használt színsémák és talán a legkönyebben alkalmazhatóak is. Persze léteznek még ezeken kívül más variációk is, amihez már több tapasztalat és gyakorlat kell, hogy megfelelően tudjuk őket alkalmazni. De egy mindegyikben közös; a színművészet elsajátítása a belsőépítészetben megköveteli a különböző színsémák alkalmazásainak a megértését. Akár az akromatikus tónusok nyugodt egyszerűségét, akár a komplementer árnyalatok dinamikus kontrasztját részesíted előnyben, az olyan alapvető elvek betartása, mint az egyensúly, a harmónia és az arány, segíthet olyan teret létrehozni, amely nemcsak látványosan néz ki, hanem egybefüggő és hívogató is. Tehát ne félj kísérletezni különböző színekkel és kombinációkkal, hogy megtaláld otthonod számára a tökéletes palettát. Végtére is, egy jól megválasztott színséma képes bármilyen teret a TE személyes igényedre alakítani.